Skip to content

340 Constitution DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block424
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1104
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
47%
Improvement Value:$90,000
53%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,333+7.0%
2024$4,051+6.5%
2023$3,805+3.3%
2022$3,683+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,104DeedBook 19004, Page 879Recorded4/22/2022

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 4292, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1985