Skip to content

347 Yorktown DriveForked River, NJ 08731

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block429
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0760
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage760
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
56%
Improvement Value:$63,200
44%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,679+7.0%
2024$3,440+6.5%
2023$3,231+3.3%
2022$3,128+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 11630, Page 1236

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5104, Page 181

Property Sale

Sale
$30,300
DeedBook 3885, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1957