Skip to content

317 Normandie DriveForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
May 27, 2014

Property Information

Block434
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1AG 0896
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage896
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
52%
Improvement Value:$74,600
48%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,943+8.7%
2024$3,627+6.5%
2023$3,406+3.3%
2022$3,298+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 15817, Page 1289Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12177, Page 1942

Property Sale

Sale
$81,782
DeedBook 5763, Page 102

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4796, Page 87

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 4392, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1974