Skip to content

321 Normandie DriveForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block434
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1544
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,544
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
37%
Improvement Value:$136,900
63%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,547+7.0%
2024$5,186+6.5%
2023$4,871+3.3%
2022$4,715+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000
Sq Ft1,544DeedBook 18789, Page 1838Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5040, Page 398

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4516, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1974