Skip to content

325 Normandie DriveForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block434
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1492
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,492
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
42%
Improvement Value:$115,300
58%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,788+7.4%
2024$4,460+0.8%
2023$4,423+3.3%
2022$4,282+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,492DeedBook 19591, Page 291Recorded1/26/2024

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 15171, Page 203

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 14527, Page 1492

Property Built

Built

Year Built: 1975