Skip to content

234 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1996

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jun 26, 2009

Property Information

Block436
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1BG 1464
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,464
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
39%
Improvement Value:$120,400
61%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,977+7.0%
2024$4,653+6.5%
2023$4,370+3.3%
2022$4,230+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$239,000
DeedBook 14352, Page 1926

Property Sale

SaleMulti
$11,000
DeedBook 5335, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1996