Skip to content

329 Enterprise DriveForked River, NJ 08731

Built 1979

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block436
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1854
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,854
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
34%
Improvement Value:$155,100
66%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,957+7.0%
2024$5,570+6.5%
2023$5,231+3.3%
2022$5,064+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,854DeedBook 18594, Page 1684Recorded7/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 14107, Page 1198

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 10261, Page 1388

Property Sale

SaleMulti
$92,500
DeedBook 4447, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1979