Skip to content

519 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$174,230
Last Sale Date
Mar 2, 2015

Property Information

Block455
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1179
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,179
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
50%
Improvement Value:$90,500
50%
Total Assessment$181,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,599+7.0%
2024$4,300+6.5%
2023$4,038+3.3%
2022$3,910+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$174,230

From:

To:

Sq Ft1,179DeedBook 16030, Page 1902Recorded3/17/2015

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14515, Page 1484

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 14177, Page 324

Property Sale

Sale
$144,900
DeedBook 11727, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1969