Skip to content

304 Conifer DriveForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 8, 2011

Property Information

Block439
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-2AG 2337
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage2,337
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
32%
Improvement Value:$217,800
68%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,116+7.0%
2024$7,588+6.5%
2023$7,127+3.3%
2022$6,899+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 14932, Page 1609

Property Sale

Sale
$259,990
DeedBook 10752, Page 1390

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 10351, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4147, Page 449