Skip to content

232 Hemlock LaneForked River, NJ 08731

Built 2004

Last Sale Price
$324,900
Last Sale Date
Feb 11, 2004

Property Information

Block324
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2359
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage2,359
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
29%
Improvement Value:$255,600
71%
Total Assessment$357,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,062+7.0%
2024$8,472+6.5%
2023$7,957+3.3%
2022$7,703+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$324,900
DeedBook 11917, Page 1385

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 11717, Page 1625