Skip to content

304 Windjammer CourtForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Jun 29, 2020

Property Information

Block450
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1890
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,890
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
43%
Improvement Value:$141,600
57%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+7.3%
2024$5,651+2.0%
2023$5,542+3.3%
2022$5,366+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 18030, Page 1758Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 17330, Page 431Recorded12/14/2018

Property Sale

Sale
$266,000
DeedBook 12458, Page 683

Property Sale

Sale
$120,900
DeedBook 5019, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1973