Skip to content

315 Riviera DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Nov 30, 2020

Property Information

Block484
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1874
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,874
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
31%
Improvement Value:$189,200
69%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,910+7.0%
2024$6,460+6.5%
2023$6,068+23.4%
2022$4,915+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 18197, Page 137Recorded12/8/2020

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,874DeedBook 16090, Page 285Recorded5/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1972