Skip to content

235 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block450
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1156
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,156
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
51%
Improvement Value:$101,300
49%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,278+7.0%
2024$4,935+6.5%
2023$4,635+3.3%
2022$4,487+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,156DeedBook 18008, Page 1342Recorded8/14/2020

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 14884, Page 852

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 4191, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1984