Skip to content

220 Conifer DriveForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Apr 26, 2019

Property Information

Block438
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1176
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,176
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
49%
Improvement Value:$101,500
51%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,030+7.0%
2024$4,702+6.5%
2023$4,417+3.3%
2022$4,276+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,176DeedBook 17459, Page 15Recorded5/3/2019

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5248, Page 747

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4572, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1984