Skip to content

703 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block457
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1132
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
51%
Improvement Value:$89,200
49%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,592+7.0%
2024$4,293+6.5%
2023$4,032+3.3%
2022$3,903+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 4110, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1969