Skip to content

711 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 22, 2003

Property Information

Block457
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1152
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
49%
Improvement Value:$95,400
51%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,749+7.0%
2024$4,440+6.5%
2023$4,170+3.3%
2022$4,037+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$73,130
DeedBook 10248, Page 1901

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3830, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1969