Skip to content

713 Nautilus BlvdForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Sep 26, 2002

Property Information

Block457
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1248
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,248
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
47%
Improvement Value:$114,100
53%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,501+7.0%
2024$5,143+6.5%
2023$4,830+3.3%
2022$4,676+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$179,900
DeedBook 11063, Page 42

Property Sale

SaleMulti
$40,400
DeedBook 3731, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1969