Skip to content

515 Raleigh DriveForked River, NJ 08731

Built 2001

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block459
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17.5
Description2SF-O-2BG 2646
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,646
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
41%
Improvement Value:$289,000
59%
Total Assessment$486,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,328+7.0%
2024$11,525+6.5%
2023$10,825+3.3%
2022$10,479-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,646DeedBook 17241, Page 1678Recorded9/18/2018

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 12060, Page 1464

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10232, Page 1046

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 3587, Page 176