Skip to content

1227 Varuna DriveForked River, NJ 08731

Built 1995

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block479
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2662
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,662
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
40%
Improvement Value:$259,800
60%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,916+7.0%
2024$10,206+6.5%
2023$9,585+3.3%
2022$9,279+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,662DeedBook 16821, Page 87Recorded8/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1995