Skip to content

605 Ranger DriveForked River, NJ 08731

Built 1994

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 1, 2015

Property Information

Block461
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1654
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,654
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
57%
Improvement Value:$148,100
43%
Total Assessment$340,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+7.0%
2024$8,069+6.5%
2023$7,578+3.3%
2022$7,337+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 16127, Page 1615Recorded7/8/2015

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5145, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1994