Skip to content

103 Brookwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 27, 2006

Property Information

Block338
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1622
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,622
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
49%
Improvement Value:$128,100
51%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,138+7.3%
2024$5,722+6.8%
2023$5,359+3.5%
2022$5,180+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 13221, Page 655

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 4827, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1990