Skip to content

714 Roanoke DriveForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 21, 2008

Property Information

Block463
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-1+AG 2502
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,502
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
35%
Improvement Value:$305,100
65%
Total Assessment$472,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,963+7.0%
2024$11,184+6.5%
2023$10,504+3.3%
2022$10,169+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1990