Skip to content

1259 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1999

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 10, 1996

Property Information

Block478
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2799
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,799
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,300
46%
Improvement Value:$289,000
54%
Total Assessment$539,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,666+7.0%
2024$12,776+6.5%
2023$11,999+3.3%
2022$11,617+1.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4985, Page 366

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4007, Page 312