Skip to content

1015 Neosho DriveForked River, NJ 08731

Built 1994

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 25, 2015

Property Information

Block474
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2400
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
43%
Improvement Value:$289,000
57%
Total Assessment$507,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,847+7.0%
2024$12,011+8.7%
2023$11,049+3.3%
2022$10,697+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 16163, Page 1780Recorded8/17/2015

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5261, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3982, Page 737