Skip to content

996 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 21, 2016

Property Information

Block477
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1782
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,782
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
59%
Improvement Value:$152,900
41%
Total Assessment$372,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,449+7.0%
2024$8,834+6.5%
2023$8,297+3.3%
2022$8,032+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 16464, Page 266Recorded8/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4465, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1972