Skip to content

854 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1982

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block367
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1759
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,759
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,400
58%
Improvement Value:$157,000
42%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+7.0%
2024$8,893+6.5%
2023$8,353+3.3%
2022$8,086+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft1,759DeedBook 17486, Page 497Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4320, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1982