Skip to content

308 Bayside East ParkwayForked River, NJ 08731

Built 1989
Other Exempt

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Sep 20, 1990

Property Information

Block487
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2180
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,180
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
28%
Improvement Value:$205,400
72%
Total Assessment$286,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2009$4,275+6.5%
2008$4,013+5.3%
2007$3,812+4.0%
2006$3,665+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4865, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1989