Skip to content

208 Haines St EastLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1973

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 8, 2014

Property Information

Block640
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page38.1

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1728
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
43%
Improvement Value:$131,300
57%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,836+7.0%
2024$5,456+6.5%
2023$5,124+3.3%
2022$4,961+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 15873, Page 660Recorded8/18/2014

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 13715, Page 558

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5656, Page 619

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5444, Page 769

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4354, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1973