Skip to content

13 Cedar DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1974

Last Sale Price
$341,000
Last Sale Date
Jan 9, 2024

Property Information

Block741
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0960
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
47%
Improvement Value:$85,400
53%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,725+7.0%
2024$3,482+6.5%
2023$3,271+3.3%
2022$3,166+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$341,000
Sq Ft960DeedBook 19585, Page 803Recorded1/18/2024

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft960DeedBook 19197, Page 660Recorded10/17/2022

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16604, Page 1378Recorded12/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook 4723, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1974