Skip to content

341 Constitution DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block427
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 0960
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
43%
Improvement Value:$111,300
57%
Total Assessment$195,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,949+9.0%
2024$4,539+26.2%
2023$3,596+3.3%
2022$3,481+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500
Sq Ft960DeedBook 18558, Page 1415Recorded7/1/2021

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11027, Page 412

Property Sale

Sale
$99,112
DeedBook 10188, Page 1116

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 4643, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1968