Skip to content

107 Walnut DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1975

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
Sep 23, 2009

Property Information

Block756
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 1574
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,574
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
39%
Improvement Value:$121,100
61%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,020+7.0%
2024$4,693+6.5%
2023$4,408+3.3%
2022$4,267+1.8%
Property History
Sales7

Property Sale

SaleMulti
$231,000
DeedBook 14423, Page 1474

Property Sale

SaleMulti
$186,000
DeedBook 11952, Page 115

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 10080, Page 303

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5150, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$93,815
DeedBook 5079, Page 625

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4786, Page 623

Property Sale

SaleMulti
$30,300
DeedBook 3541, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1975