Skip to content

108 Chestnut DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1970

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block756
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1668
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,668
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
35%
Improvement Value:$161,300
65%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,241+7.0%
2024$5,835+13.3%
2023$5,151+3.3%
2022$4,987+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 16577, Page 916Recorded11/21/2016

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 15251, Page 836

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 5419, Page 567

Property Sale

SaleMulti
$95,500
DeedBook 4925, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1970