Skip to content

112 Chestnut DriveLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2001

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 8, 2009

Property Information

Block756
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1330
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,330
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
39%
Improvement Value:$122,900
61%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+7.0%
2024$4,736+6.5%
2023$4,448+3.3%
2022$4,306+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 14187, Page 310

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 10526, Page 1555

Property Built

Built

Year Built: 2001