Skip to content

726 Maple RoadLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2002

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block760
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-3AG 2580
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,580
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
25%
Improvement Value:$261,200
75%
Total Assessment$346,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,773+9.2%
2024$8,031+6.5%
2023$7,543+3.3%
2022$7,302+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,580DeedBook 19120, Page 1605Recorded8/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 10180, Page 1936

Property Sale

SaleMulti
$7,000
DeedBook 5757, Page 932