Skip to content

1009 Painter PointLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1970

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block829
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2386
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,386
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,800
49%
Improvement Value:$218,400
51%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,851+7.0%
2024$10,144+6.5%
2023$9,527+3.3%
2022$9,223+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 18120, Page 1628Recorded10/23/2020

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10600, Page 537

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3768, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1970