Skip to content

1014 Painter PointLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 13, 1986

Property Information

Block829
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-1AG 1968
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,600
49%
Improvement Value:$177,200
51%
Total Assessment$345,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,763+7.0%
2024$8,192+6.5%
2023$7,694+3.3%
2022$7,449-6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4515, Page 744

Property Built

Built

Year Built: 1986