Skip to content

961 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$394,500
Last Sale Date
Apr 4, 2011

Property Information

Block362
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG 2376
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,376
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
53%
Improvement Value:$193,000
47%
Total Assessment$410,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,402+7.0%
2024$9,725+6.5%
2023$9,134+3.3%
2022$8,842+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$394,500
DeedBook 14886, Page 639

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 11514, Page 486

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 5626, Page 42

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4400, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1973