Skip to content

1229 Laurel BlvdLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1986

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block840
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF-O 2028
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,028
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,600
39%
Improvement Value:$244,600
61%
Total Assessment$404,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,242+7.0%
2024$9,576+6.5%
2023$8,993+23.8%
2022$7,263+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 18013, Page 612Recorded8/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$18,250
DeedBook 4208, Page 711