Skip to content

1301 Laurel BlvdLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1984

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Oct 31, 2014

Property Information

Block840
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-1AG 1638
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,638
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,200
53%
Improvement Value:$179,900
47%
Total Assessment$382,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,682+7.0%
2024$9,052+6.5%
2023$8,502+3.3%
2022$8,230+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 15932, Page 788Recorded11/5/2014

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5764, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1984