Skip to content

1232 Laurel BlvdLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1963

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Aug 5, 2012

Property Information

Block846
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3350
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage3,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
58%
Improvement Value:$295,400
42%
Total Assessment$700,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,748+7.0%
2024$16,592+6.5%
2023$15,584+4.2%
2022$14,960+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$640,000
DeedBook 15280, Page 1523

Property Built

Built

Year Built: 1963