Skip to content

401 Bay WayLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2022

Property Information

Block892
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1332
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,332
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
37%
Improvement Value:$132,700
63%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,337+7.0%
2024$4,989+6.5%
2023$4,686+3.3%
2022$4,536+1.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 16645, Page 1544Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$135,320

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 16513, Page 1843Recorded9/20/2016

Property Sale

SaleMulti
$231,000
DeedBook 14836, Page 1023

Property Sale

SaleMulti
$106,900
DeedBook 5752, Page 805

Property Sale

SaleMulti
$92,500
DeedBook 5403, Page 454

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 4588, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1978