Skip to content

413 Bay WayLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1985

Last Sale Price
$188,500
Last Sale Date
Mar 7, 2018

Property Information

Block892
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
45%
Improvement Value:$92,100
55%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,212+7.0%
2024$3,937+6.5%
2023$3,698+3.3%
2022$3,580+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$188,500

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 17058, Page 228Recorded3/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook 4217, Page 853