Skip to content

714 Sinclair AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 2016

Last Sale Price
$62,012
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block916
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 1648
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,648
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
35%
Improvement Value:$152,400
65%
Total Assessment$234,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,940+7.0%
2024$5,553+6.5%
2023$5,215+3.3%
2022$5,049+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$62,012
Sq Ft1,648DeedBook 19699, Page 325Recorded6/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 5711, Page 561

Property Sale

SaleMulti
$110,500
DeedBook 4706, Page 467