Skip to content

700 Sinclair AvenueLanoka Harbor, NJ 08734

Built 1990

Last Sale Date
Jun 9, 2004

Property Information

Block916
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1002
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,002
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
41%
Improvement Value:$122,400
59%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,256+7.0%
2024$4,913+14.4%
2023$4,296+3.3%
2022$4,159+15.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 12141, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$9,500
DeedBook 4029, Page 838