Skip to content

1101 14th StreetLakewood, NJ 08701

Built 2007

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
May 8, 1995

Property Information

Block32
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-2AG 5443
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage5,443
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,800
25%
Improvement Value:$710,600
75%
Total Assessment$953,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,692+5.1%
2024$22,538+3.7%
2023$21,725+0.3%
2022$21,668+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5266, Page 79