Skip to content

1472 Oakwood AvenueLakewood, NJ 08701

Built 1997

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 22, 1996

Property Information

Block34
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SAL&G 4578
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,578
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
31%
Improvement Value:$530,000
69%
Total Assessment$767,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,072+5.1%
2024$18,144+3.8%
2023$17,484+0.3%
2022$17,438+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5372, Page 214