Skip to content

107 Magnolia DriveLakewood, NJ 08701

Built 2006

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
May 27, 2003

Property Information

Block21
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1AG4636
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage4,636
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
31%
Improvement Value:$540,100
69%
Total Assessment$781,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,418+5.1%
2024$18,472+3.8%
2023$17,800+0.3%
2022$17,753+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 11438, Page 245

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5133, Page 981