Skip to content

1428 Forest AvenueLakewood, NJ 08701

Built 2009

Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block43
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLakewood Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-0 3936
Dwellings1
ZoningR12
Sq Footage3,936
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,500
39%
Improvement Value:$443,200
61%
Total Assessment$728,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,108+5.1%
2024$17,226+3.8%
2023$16,600+0.3%
2022$16,556+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14284, Page 1613

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5204, Page 216

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5108, Page 496