Skip to content

709 Railroad DriveTuckerton, NJ 08087

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2007

Property Information

Block154
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-1AG2880
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,880
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
27%
Improvement Value:$205,300
73%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,500+4.3%
2024$8,147+5.9%
2023$7,690+1.3%
2022$7,588+4.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12634, Page 1409

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 11528, Page 1334

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5684, Page 268

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5615, Page 882