Skip to content

14 Pineoak DriveTuckerton, NJ 08087

Built 1994

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block264
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLittle Egg Harbor Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L 2264
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,264
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
37%
Improvement Value:$168,600
63%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,929+4.4%
2024$7,597+5.7%
2023$7,185+1.3%
2022$7,091+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12094, Page 939

Property Sale

Sale
$210,450
DeedBook 10708, Page 493

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5164, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1994